Jakub Zim

Jakub Zim urodził się 2 lipca 1920 r. w Sosnowcu. Razem z rodzicami i rodzeństwem, mieszkał, w tej samej kamienicy, w której urodził się i wychował Władysław Szpilman. W 1936 - 1939 uczęszczał do gimnazjum przemysłu artystycznego w Sosnowcu. Wybuch II wojny światowej zmusił go do przerwania edukacji na rok przed dyplomem.

W sierpniu 1943 roku hitlerowcy zlikwidowali getto w Sosnowcu, a większość miejscowych Żydów została wywieziona do Oświęcimia. Trafili tam rodzice Jakuba i jego brat Samuel. Jakuba wysłano do żydowskiego obozu pracy w Annaberg (Góra Św. Anny), skąd w 1944 r. trafił do Arbeitslager Blechhammer w Blachowni Śląskiej, gdzie spotkał swojego młodszego brata Natana. Bracia przeżyli tragiczny Marsz Śmierci do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie doczekali wyzwolenia w kwietniu 1945 r.

W tymże roku wyjechali do Palestyny. W Jerozolimie Jakub powrócił do przerwanej edukacji plastycznej na Bezalel Academy of Arts and Design, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Ruth. Jego twórczość plastyczna obejmuje rysunki, grafikę, ilustracje książkowe i malarstwo. Zim projektował także znaczki pocztowe i pamiątkowe medale. Reminiscencje Holocaustu można znaleźć w jego dziełach malarskich. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz liczne nagrody.

Malarstwo Jakuba Zima nie jest zbyt dobrze znane w Polsce. W Izraelu natomiast malarz jest bardzo ceniony, a jedno z jego artystycznych przedsięwzięć znane jest każdemu obywatelowi jego nowej ojczyzny. W latach osiemdziesiątych Jakub Zim został bowiem poproszony o stworzenie designu banknotów nowej izraelskiej waluty - szekla.

Obecnie mieszka i tworzy w Tel Awiwie.

Jakub Zim jest bohaterem filmu dokumentalnego „Szema Israel” w reżyserii Mieczysława Herby, który powstał w 2008 r. Film zabiera widzów w filmową historyczną podróż. Artysta odwiedza miejsca swojej młodości, opowiadając o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej i jej tragicznych losach okupacyjnych.


« Wróć